adsense

poniedziałek, 24 marca 2014

Trądzik - naturalna pielęgnacja

Trądzik jest chorobą skóry polegającą na nadmiernym wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe. Problem powstawania wyprysków, zaskórników i stanów zapalnych dotyczy nie tylko nastolatków, ale coraz częściej atakuje ponownie w dorosłym życiu. Przyczyną nadmiernej pracy gruczołów łojowych jest zachwiana równowaga hormonalna, najczęściej podczas miesiączki, ciąży i w okresie menopauzy. Zwiększone objawy trądziku zauważa się również w okresach silnego stresu, przy zażywaniu niektórych leków.


Łagodne objawy tego schorzenia wymagają mniej intensywnych zabiegów.  Główną niedogodnością jest jednak nieestetyczny wygląd, co doprowadza do stresu, kompleksów, niższej samooceny. 





Objawy trądziku potęguje też niezrównoważona dieta. Odpowiednia dla cery trądzikowej dieta powinna być bogata w krzem, cynk, selen, związki siarki oraz naturalne witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. 



Nieleczony trądzik i źle pielęgnowana skóra trądzikowa mogą prowadzić do pojawienia się blizn potrądzikowych, których niestety nie można usunąć lekami czy kosmetykami. Do tego potrzeba już laserowego usuwania blizn. Żeby się przed tym ustrzec, a także żeby czuć się komfortowo zaleca się stosowanie niektórych olejów naturalnych. 

Najwięcej korzyści i skuteczną efektywność przyniesie stosowanie olejku lawendowego, jojoba, oleju różanego, aloesowego i z czarnuszki. Do oczyszczania cery trądzikowej znakomicie nadaje się też woda różana, zielona glinka i glinka ghassoul




Olejki te nie tylko pielęgnują tłustą, skłonną do wyprysków cerę, ale także łagodzą stres, który jest wiernym towarzyszem wielu problemów skórnych. Skutecznie hamują również rozwój bakterii patogennych oraz przyspieszają proces gojenia się skóry, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych przebarwień i blizn.


Przy skórze trądzikowej należy natomiast unikać: olejku migdałowego, rzepakowego, oliwy z oliwek, oleju z awokado, kokosowego. Są one bogate w kwas oleinowy, który może zaostrzyć objawy trądziku i spowodować dodatkowe zaczerwienienia i stany zapalne.

Olej jojoba - olej jojoba zdecydowanie poprawia wygląd skóry, idealnie ją nawilżając. Zawartość witaminy E i kwasu linolowego sprawia, że jest bardzo skuteczny zwłaszcza w przypadku trądziku i skóry tłustej. Ma działanie regenerujące, równoważące nadmiar sebum, a tym samym znacząco zmniejsza powstawanie wyprysków. Olej jojoba łatwo wnika w skórę, gdzie uczestniczy w regeneracji komórek. Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze.


Olej lawendowy - Dzięki swym właściwościom bakteriobójczym zalecana jest do pielęgnacji skóry trądzikowej. Olejek lawendowy przyspiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn. Surowiec ten stosowany jest również w leczeniu stanów zapalnych skóry, owrzodzeń, ran i oparzeń. Lawenda skutecznie wzbogaca pielęgnację skóry trądzikowej, tłustej, skłonnej do zaczerwień, łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej.


Olej aloesowy - Przede wszystkim trzeba wspomnieć o właściwościach bakteriobójczych. Aloes na trądzik działa, więc w taki sposób, że niszczy beztlenowe środowisko bakterii odpowiadających za powstawanie wyprysków. Olejek aloesowy na trądzik działa ponadto przeciwświądowo oraz przeciwzapalnie. Właściwości te doskonale sprawdzają się wówczas, gdy wykwity przebiegają ze stanem zapalnym. Sok z aloesu wykazuje również działanie odżywcze i nawilżające. Poprawia więc kondycję skóry tym bardziej, że roślina ta wspomaga regenerację. Aloes stanowi obfite źródło wielu cennych witamin. Sok zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, witaminę A. Ponadto bogaty jest w chrom, miedź, mangan, wapń, cynk, żelazo, potas, sód. Właściwości antybakteryjne zawdzięcza antrachinonom, zaś przeciwzapalne – sterolom. Z kolei saponiny odpowiadają za właściwości ściągające. Aloes wykazuje  wiele cennych właściwości, które mogą przyczynić się do redukcji zmian skórnych.



Olejek różany - olejek różany łagodzi podrażnienia, wygładza i przywraca elastyczność. Regeneruje ją i działa odmładzająco. Jego właściwości wykorzystuje się w leczeniu zmian trądzikowych, zwłaszcza w trądziku różowatym i wszelkich przebarwieniach i stanach zapalnych skóry. Wpływa na normalizację gruczołów łojowych i potowych oraz redukcję blizn i rozstępów.



Olej z czarnuszki - wykazuje mocne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, wspomaga eliminację zmian skórnych wszelkiego rodzaju, korzystnie wpływa na wygląd skóry i poprawia stan jej zdrowia.  




Zważywszy na efektywność naturalnych kosmetyków, zwłaszcza olejów, zaleca się je do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Należy też pamiętać o podstawowym oczyszczeniu skóry przed przystąpieniem do olejowania. W tym celu znakomicie sprawdza się wyżej wspomniana zielona glinka, woda różana, a także mydło z olejem z czarnuszki i mydło różane




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz