adsense

wtorek, 3 grudnia 2013

Olej migdałowy z Maroka

Migdałowiec to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Jego owoc to śliwa migdał. Drzewo osiąga wysokość do 10 m. Pięknie kwitnie, zapełnia się biało-różowymi kwiatami. Owocem jest podłużny pestkowiec o długości do 6 cm. Po opadnięciu wyłuskane pestki nazywa się migdałami. Wyróżnia się gorzkie i słodkie odmiany. Gorzkie migdały zawierają sporo silnie pachnącego glikozydu amigdaliny, która rozpada się m.in. na trujący cyjanowodór, tzw. kwas pruski. Dodaje się je więc w minimalnych ilościach, żeby np. sernik był aromatyczny czy aby nadać ostrzejszy smak marcepanowi.

Młode migdały słodkie są jadalne, można je spożywać na surowo, prażone, kandyzowane, solone. W przemyśle spożywczym znajdują one zastosowanie jako ceniony dodatek do wyrobów cukierniczych, czekolady czy lodów. Wykorzystywane są również jako główny komponent do produkcji marcepana. Migdały gorzkie znalazły natomiast zastosowanie, choć w niewielkich ilościach, do aromatyzowania różnych wyrobów cukierniczych w celu nadania im charakterystycznego, przyjemnego zapachu.






Migdały są bogate w korzystne dla zdrowia i urody białka, minerały i witaminy A, B i E, a także tłuszcze nawilżające.  Bogactwo witamin sprawia, że olej migdałowy jest jednym z najpopularniejszych olejów stosowanych w zabiegach kosmetycznych.
Olej ze słodkich migdałów otrzymuje się poprzez wyciśnięcie owoców na zimno. W ten sposób powstaje czysty olej migdałowy, który zawiera sporo naturalnych białek i minerałów, a także szereg naturalnych substancji odżywczych, takich jak proteiny oraz witaminy A, E, D ​​i z grupy B. Witaminy A i E zaliczane są do " witamin młodości”, które pozytywnie wpływają na i jędrność i elastyczność skóry, znacznie opóźniając procesy starzenia. Witamina D chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.  Witaminy z grupy B zapobiegają odwodnieniu komórek i dbają o gospodarkę lipidową. Olej Migdałowy zawiera również duże ilości kwasu linolowego i oleinowego, które zmiękczają naskórek i wzmacniają lipidową barierę ochronną skóry.  

W Maroku kosmetyki migdałowe znane są od pokoleń. Stosuje się je w pielęgnacji urody. Powszechnie dostępne są tam dobrej jakości czyste oleje migdałowe, kremy, mydła i inne kosmetyki służące pielęgnowaniu piękna w naturalny sposób. 


Olej migdałowy to naturalne rozwiązanie problemu bardzo suchej i wrażliwej skóry. Jest to problem popularny, gdyż detergenty, z którymi mamy do czynienia, usuwają lipidy naskórka, a w wielu przypadkach wywołują silne alergie. Naturalny olej migdałowy działa łagodząco na podrażnioną skórę.  Skuteczne są więc naturalne, odżywcze składniki zawarte w oleju migdałowym, które łagodzą stany zapalne skóry. Łagodzi ból po zbyt długim opalaniu na plaży lub w solarium. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może leczyć wiele problemów skórnych, takich jak egzema, rumień, małe powierzchowne oparzenie, zapalenia skóry, świąd i oparzenia słoneczne. Olejek migdałowy także naturalny kosmetyk przeciwzmarszczkowy, gdyż zawiera witaminy młodości niwelujące szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz skutecznie chroni komórki skóry przed utratą wody. Utrata elastyczności skóry dotyka osoby w różnym wieku. Stąd pojawiające się pierwsze zmarszczki w okolicach czoła, oczu i ust.  


Pielęgnacja skóry suchej, skłonnej do zmarszczek jest łatwiejsza jeśli stosuje się olej ze słodkich migdałów. Aby uniknąć nieestetycznych rozstępów powstałych w wyniku kuracji odchudzającej, warto podczas całego procesu masować olejem migdałowym brzuch, biodra, pośladki, uda i ramiona. Działa to tez w sytuacji odwrotnej, kiedy kilogramów przybywa, np. podczas ciąży. Naturalny olejek z migdałów zdecydowanie poprawia elastyczność skóry, a nawet zmniejsza widoczność powstałych już rozstępów. Masaż przy użyciu olejku migdałowego można wykonać na każdym typie skóry. Ciało po nim będzie nawilżone, miękkie w dotyku i bardzo gładkie. Olej migdałowy z powodzeniem można stosować na twarz. Przywraca on skórze naturalne nawilżenie, wygładza, sprawia, że wygląda młodo i pięknie. Jest też doskonały na problem spierzchniętych ust. Szybko przywraca im zdrowy koloryt i miękkość. 


Migdały stosuje się też do produkcji kremów, mydeł, balsamów, mleczek i kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jednym ze sposobów na naturalne piękno włosów jest olejowanie olejem ze słodkich migdałów. W Maroku jest to popularny zabieg i wystarczy spojrzeć na naturalne, pięknie lśniące włosy marokańskich kobiet, aby przekonać się o skuteczności tego oleju.  



Olej ten jest naturalnym panaceum na włosy matowe, pozbawione blasku i naturalnej miękkości. Efektywnie pielęgnuje też włosy uszkodzone, z rozdwajającymi się końcówkami. Już po pierwszym zastosowaniu widać efekty. Zabieg należy powtarzać minimum raz w tygodniu. Na bardzo przesuszone końcówki można nakładać nawet codziennie niewielką ilość olejku ze słodkich migdałów. Działa błyskawicznie, regenerująco i naturalnie. Włosy stają się naturalnie lśniące, miękkie, takie, o jakich zawsze marzymy.  



Nie bez powodu uznano, że naturalne kosmetyki na bazie oleju z migdałów doskonale zastępują drogie serum, maski do włosów i kremy przeciwzmarszczkowe. Od wieków uważa się, że najlepsze jest to, co naturalne.




1 komentarz: