adsense

środa, 20 listopada 2013

Marrakesz czerwone miasto Maroka

Marrakesz to czwarte co do wielkości miasto Maroka. Położone jest około 150 km od wybrzeża Atlantyku i znajduje się u podnóża Atlasu Wysokiego. Jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych północnej Afryki. Zwany jest „czerwonym miastem” ze względu na kolor budynków, który jest ceglasto-czerwony wpadający w łososiowy. Miasto powstało w XI wieku. Początkowo był to wielki targ. Już w XII wieku powstały mury obronne miasta, które utrzymały się do dziś w stanie niemal niezmienionym. W roku 1985 medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.




Marrakesz uznawany jest za stolicę kulturowo – historyczną. Główną atrakcją jest słynny Plac Jamaa El Fna. W ciągu dnia można napić się tu pysznego soku pomarańczowego, wyciskanego na oczach klienta.




Jest to też największe targowisko Starego Miasta. Ilość i różnorodność straganów wabi kolorami, pięknem i oryginalnością. To tu każdy turysta zazwyczaj kupuje pamiątki i prezenty. Sprzedawcy doskonale wiedzą jak zachęcić do kupna właśnie u nich. Nie wolno przy tym zapomnieć o tradycyjnym targowaniu się zmienia się w miejsce niesamowite, zaczarowane tysiącem smaków i zapachów.

Źródło: http://onechai.fr/2013/08/la-face-cachee-de-la-place-jemaa-el-fna/

Restauracje znajdują się na zewnątrz, zazwyczaj są to zaaranżowane miejsca z zadaszeniem. Można tu zjeść przepyszne potrawy marokańskie i nie tylko. Plac tętni życiem d późnych godzin nocnych i również do tej pory czynne są stragany. Można więc dobrze zjeść i zrobić ciekawe zakupy przy tradycyjnej marokańskiej muzyce.


Oprócz starej części miasta Marrakesz może się pochwalić bardzo nowoczesnym lotniskiem. Jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym. Jest to połączenie stylu budowli islamskich z nowoczesną architekturą.  Lotnisko Menara otzrymało wyróżniane między innymi w rankingu magazynu Travel&Leisure na najlepszy terminal. Ostatni budynek został oddany do użytku w 2008 roku. 


Czerwone miasto słynie też z ogrodów. Najbardziej znany jest Majorelle. Ogród ten został zaprojektowany przez Jacques Majorelle w latach 1920/1930. Dla zwiedzających ogród udostępniono w 1947 roku. Od 1980 roku ogród stał się własnością Yves Saint-Laurent i Pierre Berge. W 2008 roku zmarł Yves Saint-Laurent i jego prochy zostały rozrzucone w Majorelle.  Słynący z naturalnego piękna i różnorodności roślin ogród niezmiennie przyciąga turystów. Można tam odpocząć w cieniu pięknych palm, a także odwiedzić muzeum Yves Saint-Laurent. 


Na uwagę zasługuje na pewno największy i najstarszy meczet Kutubija. Jest usytuowany niedaleko Placu Jamaa El Fna i widać go właściwie z wielu lokalizacji w mieście. Budowa meczetu została ukończona w 1199 roku. Ma 69 metrów wysokości, a szerokość boczną 12,8 m. Meczet wybudowano w tradycyjnym, arabskim stylu. Wieże wykończono czterema kulami z miedzi. Kutubija jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych budowli świata. Często przedstawiana na fotografiach i widokówkach z Maroka. 


Z ciekawostek mogłabym wymieniać mnóstwo. Wspomnę tu o taksówkach. Każde miasto Maroka ma inny kolor taksówek. Po Marrakeszu wszędzie gdzie nie spojrzymy mkną taksówki w kolorze jasnobrązowym wpadającym w musztardowy. Taksówki dzieli się na małe (petite taxi) i duże (grande taxi). Mała taksówka przewozi do trzech klientów jednocześnie, duża natomiast do sześciu. Dla nas wydaje się to dziwne, bo na przednim siedzeniu pasażerskim mogą siedzieć dwie osoby, natomiast na tylnim siedzeniu cztery osoby, a samochód jest marki mercedes, u nas tradycyjne rejestrowany na pięć osób. Ale w Maroku jest to zupełnie normalne i Grande Taxi cieszy się dużym powodzeniem ze względu chociaż na podzielone koszta podróży. 


Oprócz taksówek bardzo popularne są bryczki. Turyści często zwiedzają miasto właśnie w taki sposób. Największy postój znajduje się przy wejściu na Plac Jamaa El Fna. Dorożkarze są bardzo mili i z przyjemnością pokazują różne zakątki miasta zwiedzającym. 



Podróż do Marrakeszu jest czymś niezwykłym. Dla jednych jest to przygoda życia, dla innych sposób na życie. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz