Marokańska
sabra to naturalny jedwab roślinny wytwarzany z włókien agawy. W przemyśle tkackim
w Maroku wykorzystywany jest najczęściej aloes zwyczajny (Aloe Vera). Aloes to roślina przystosowana do życia w
niezwykle trudnych warunkach, związanych
z ograniczonym dostępem wody. Aloes nie należy do rodziny kaktusowatych, mimo
że często mylnie jest do niej zaliczany.
Sam proces wyrobu włókien z liści aloesu nie zmienił się od wieków i w zasadzie nie różni się zbytnio od wytwarzania włókien z innych roślin. Zerwane kolczaste i mięsiste liście po umyciu są delikatnie miażdżone. To pozwala na otrzymanie papkowatej konsystencji i oddzielenie włókien od tkanki roślinnej. Wybiera się takie, które mają najwięcej włókien i są najbardziej efektywne. Nici są delikatne, ale trwałe. Sabra charakteryzuje się potrójną strukturą włókien, dzięki czemu jedwab w naturalny sposób odbija światło i pięknie lśni. Powstałe włókna są naturalnie barwione i z nich powstaje sabra w marokańskich zakładach tkackich.
Wyroby z naturalnego jedwabiu są często pamiątką z wycieczki lub pomysłowym prezentem. Zazwyczaj nie są to tanie przedmioty, gdyż sam proces wyrobu jest czasochłonny i drogi. Na wielu soukach w Maroku jest ogromny wybór oryginalnych pamiątek i przedmiotów użytkowych właśnie z sabry.
Zachwyca nie tylko różnobarwność, ale też sposób wykonania i pomysłowość marokańskich rzemieślników. Jedwab jest delikatnym materiałem, który można prać w niskiej temperaturze, nie wyższej niż trzydzieści stopni.
Sabra, tworząca luksusowe tkaniny, ceniona jest za jakość, trwałość i naturalnie połyskujące piękno. Zakłady tkackie w Maroku słyną z niezaprzeczalnego kunsztu. Tajemnica tkania materiałów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nie sposób oprzeć się pięknu tkanin, w których na przemian pojawiają się matowe i błyszczące pasy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz